zahi hawass Svet24.si

Resnični Indiana Jones

david cameron, kijev Svet24.si

Britanski zunanji minister z izjavo prestopil ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

tina gaber robert golob krizarjenje ickoti Reporter.si

Golob ni imel časa razmišljati o naši ...

roglic Ekipa24.si

Zdaj je znano, kje bo Primož Roglič koval formo ...

Sašo Miljuševič Njena.si

Kaj se danes dogaja s prvim zmagovalcem ...

1714382871-006-cel-oli-240428-lv-1714382855842 Ekipa24.si

Celjani mislijo resno! Snubili Modrića in ...

Moški, ki ni poklical

M. S., Vklop, 10.12.2018 20:01:38

Romantična zgodba poletja? Še bolj nenavadno – ljubezenski triler leta.

Delite na:
Moški, ki ni poklical
Avtorica knjige Rosie Walsh je v Stroudu v resnici srečala moškega, gospoda Popolnega, in nato dva tedna čakala, da bi jo poklical. Ni je. MK

Romantičnim zgodbam se praviloma izogibam, podobno kot pop glasbi, saj avtorji hitro zdrknejo v cenenost in predvidljivost. Težko je reči, kaj me je prepričalo k branju romana Moški, ki ni poklical. Morda je odločil zadnji del promocijskega zapisa: »Razlog je resnica. Resnica o vas.« Čeprav ima roman eno samo res slabo točko (o njej pozneje), mi sploh ni žal, da sem ga prebral.

Lahko bi rekli, da je izhodišče dokaj preprosto: (popoln) moški obljubi, da vas bo poklical, a vas ne. Nekaj, kar smo doživeli (najbrž) vsi, preboleli in šli naprej. Sarah pa ni takšna. Prepričana je, da se je v nepričakovanih sedmih dneh med njo in Eddiejem zgodilo nekaj več. Da jo zato mora poklicati. Da jo bo poklical. Razen, če se mu je kaj zgodilo. Zakaj bi ji sicer obljubil, da jo bo poklical, pa je ni? Sarah gre raziskovat …

Vera v ljubezen

Spominja se vseh podrobnosti tistega tedna, ki sta ga z Eddiejem preživela skupaj, vsakega trenutka, dotika, besede … Spominja se svojega življenja, obuja spomine s prijatelji, se vrača na kraje in prizorišča nesrečnega otroštva, v katerem je izgubila sestro in zbežala v ZDA živet drugačno življenje, preboleva spodletel zakon in uspešno kariero. Tu pa tam se ji zazdi, da vidi Eddieja, sprejema nenavadne klice z neznanih številk, nekaj groženj in opozoril, njegovega klica pa še vedno ne.

Potem pa se zgodi. Razkritje. Zgodi se Eddie. Zgodi se resnica, ki niti približno ni osvobajajoča in ki obrne zgodbo na glavo. Bralca vmes zavede nekaj »kriptičnih« zapisov in izbrisanih sporočil, nekaj nenavadnih pisem, za katera se zdi, da jih piše Sarah. Ampak ne – vse, v kar ste verjeli do tistega trenutka, se razblini kot milni mehurček. Tako, kot se je razblinila Sarahina vera v veliko ljubezen z Eddiejem. Ni je, ne obstaja. Kakšna je resnica o Sarah? Resnica boli. Najprej zaboli Eddieja in potem še njo, bralca pa priklene h knjigi, da je ne želi odložiti, dokler se ne prepriča, kakšen bo konec.

Zakaj je knjiga prepričljiva in berljiva?

Avtorica Rosie Walsh, ki je pred uradnim prvencem izdala že štiri zabavne ljubezenske romane pod psevdonim Lucy Robinson, se je odločila za nenavaden pristop. Temno skrivnost, zaplet in razplet v slogu kriminalnih trilerjev, ko bralec skupaj z glavnim junakom brklja, raziskuje in odkriva ter je vse bolj osupel, je združila s čudovito in na videz popolno ljubezensko zgodbo dveh sorodnih duš, za kateri pač upa in verjame, da bosta znova prišli skupaj. Ne, seveda ne gre za Gillian Flynn, še manj pa za E. L. James.

Konec bo nekatere navdušil, da bodo lahko mirno zaspali, druge pa razočaral, saj je potek zgodbe obetal več, obetal nekaj drugačnega. Zdi se, da se vse zgodi prehitro in ne dovolj premišljeno, dodelano. A prepustimo to bralcem ...

Objavljeno v reviji Vklop št. 48, 29. 11. 2018.