zahi hawass Svet24.si

Resnični Indiana Jones

david cameron, kijev Svet24.si

Britanski zunanji minister z izjavo prestopil ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

tina gaber robert golob krizarjenje ickoti Reporter.si

Golob ni imel časa razmišljati o naši ...

doncic Ekipa24.si

Luka Dončić po veliki zmagi: 'Počutim se ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

1714382871-006-cel-oli-240428-lv-1714382855842 Ekipa24.si

Celjani mislijo resno! Snubili Modrića in ...

Strankarski spori za kuhinjsko mizo

Sanja Lončar, Zarja, 26.01.2019 16:01:55

Kot da ni dovolj, da smo že kot narod razdeljeni po barvah, se razprtije prenašajo tudi na družine, kjer se ob isti mizi srečujejo včasih nezdružljive prehranske navade.

Delite na:
Strankarski spori za kuhinjsko mizo
Sčasoma bo število »lego kock«, ki jih boste postavljali na mizo, vse manjše. Shutterstock

Ko gre za prehrano, je v naši hiši huje kot v parlamentu. Vsak je svoja stranka in vsak je prepričan, da ima prav. Šestnajstletni sin je vegetarijanec in pravi, da se mu že ob vonju po mesu dviga v želodcu. Mož pa prisega na pečenke, krompir in druge »jedi za normalne ljudi«, čeprav ima povišan holesterol in tlak. Meni sicer pečenke nič več ne dišijo in vidim, da takšne hrane ne morem več prebaviti. Imam premalo želodčne kisline in tudi žolčnik mi nagaja. Hčerka (12 let) pa bi rada shujšala in pride vsak mesec z novimi zapovedmi in prepovedmi. Trenutno je na dieti brez glutena. Seveda vsi pričakujejo, da bom jaz kuhala, oni pa vihali nosove, če jim kaj od pripravljenega ne bo všeč. 

Mogoče bi to pismo morala poslati v rubriko Prostovoljno pred poroto, pa nekako že vem, kaj bi mi spoštovani porotniki svetovali. Vam pa pišem v upanju, da imate kakšen predlog, kako naj bo volk sit in koza cela, moj stres pa manjši. Vse jih imam rada in vsakemu bi rada ustregla, vendar štiri ure na dan ne morem biti ob štedilniku. Ko sem poskusila kuhati tako, da so prišli s svojim željami na vrsto vsak en dan, je bila večina neprestano nezadovoljna. 

Andreja

Priznati moram, da me je vaše pismo nasmejalo.Vaša dilema je vse pogostejša v številnih domovih. Nenehno spreminjajoči se »modni trendi« v prehranjevanju težave le še stopnjujejo. 

Kot da ni dovolj, da smo že kot narod razdeljeni po barvah, se razprtije prenašajo tudi na družine, kjer se ob isti mizi srečujejo včasih nezdružljive prehranske navade. In ker je hrana včasih še bolj »vroča tema« od politike, tudi nespoštovanje prehranske politike drugih ustvarja veliko napetosti. 

Tudi v naši hiši ali na seminarjih, ki jih vodim, je okrog mize vedno zelo pestro, ko gre za prehranske izbire ali potrebe. Včasih sem več časa porabila, da sem se po telefonu z gosti pogovorila, kdo kaj sme, želi, hoče ali noče jesti, kot za pripravljanje jedi. Potem sem imela listke s prehranskimi omejitvami in sem morala tudi ob vsakem krožniku zapisati, kaj je za koga, da ne bi rezanci padli v juho osebi, ki ne sme glutena, ali da tisti z laktozno intoleranco ne bi ugriznil v tortico z maslom. In ko sem ravno pomislila, da sem vse brezhibno izpeljala, se je nekdo oglasil: »A se ne spomniš, da sem ti lani rekla, da ne jem lešnikov ...«

Res, še lanske zapiske bi morala shraniti.

Nekaj časa sem težavo reševala tako, da sem iskala najmanjši skupni imenovalec. Res sem se izmojstrila v tem, da pripravim jedi, v katerih ni jajc, masla, sladkorja, glutena, mleka ..., vendar smo sčasoma ugotovili, da smo jedilnik zelo omejili in včasih vsi jemo slabše, kot bi lahko, le zato, da bo za tistega najzahtevnejšega prav. 

naravno enostavno2.jpg
Za mešane družine priporočam, da naredite zelenjavno jušno osnovo.
Shutterstock

Spomnim se, ko sem mami pred leti ponudila eno takšno sladico brez, brez, brez ... Pa ni bila navdušena nad ponudbo. »Ti res dobro kuhaš, vendar bi jaz raje nekaj z.« Takrat sem začela razvijati svojo strategijo kuhanja oz. jedi po načelu lego kock – »sestavi si sam«. Za vašo družino se mi zdi to zelo uporabno. To pomeni, da pripravljamo določene dele jedi, končna sestava in oblika pa se bosta na vsakem krožniku razlikovali, odvisno od želja naših odjemalcev. 

Za takšen način priprave je pomembno, da kuhate osnove, ki so sprejemljive za vse – potem pa še ločene dele, ki si jih vsak doda ali ne, po izbiri. Strategija omogoča tudi, da se vaši domači malo bolj angažirajo po principu – del, ki ti manjka, naredi sam. Na primer: če sin želi tofu na sto načinov, naj naštudira in izbere svoje najljubše recepte ter naj si ta del kosila pripravi sam. Naj hči pokaže svoje spretnosti pri pripravi brezglutenskih sladic – zagotovo boste vsi uživali v njih.  

Organizacija »lego jedilnika«

Pomembno je, da pripravimo nekaj nevtralnih osnov, ki lahko tudi stojijo in jih lahko uporabimo kot osnovo za druge jedi. Na primer: v vodi skuhate piro, ješprenj, riž, proso, ajdo. Ne kuhate seveda vseh naenkrat. Odlično pa je, če imate v hladilniku vedno na voljo eno ali dve takšni škrobni osnovi. 

Tudi juhe in omake se lahko naredijo na zalogo, seveda če v njih ni krompirja, gobic, špinače ali čebule, ki ne prenesejo pogrevanja. Torej skuhamo lahko bučno juho, v katero dodamo le začimbe (koprc, janež, kumina, list lovorja) in, na primer, kokosovo maščobo ali malo masla. (Kjer se izogibajo mlečnim izdelkom, pride v poštev ghee).

Druga možnost je korenčkova juha. Korenček prepražimo na malo maščobe, zalijemo z vodo in skuhamo do konca. Potem šele dodamo sol oziroma zelenjavno jušno osnovo. Tretja je paradižnikova juha oziroma omaka. 

Seveda lahko naredimo tudi čisto juho, vendar za mešane družine priporočam, da naredite zelenjavno jušno osnovo. Če se kakšen dan odločite za kokošjo ali govejo, bodo tisti, ki z njo niso zadovoljni, preprosto dobili kakšno od že pripravljenih zelenjavnih. Juhe iz brokolija, kopriv, špinače, čemaža, gobic so tudi odlična skupna osnova, le da teh ne smete delati na zalogo, ker ne prenesejo pogrevanja. 

In kaj bo jedel mož?

Vsaka izmed zgoraj navedenih vegetarijanskih juh v trenutku postane gurmanska tudi za mesojedce. Če segrejete malo zaseke ali prepražite na drobne »rezance« narezan pršut in to primešate bučni ali korenčkovi juhi, se noben mesojedec ne bo pritožil nad njenim okusom. 

Pomirjevalni psihološki učinek ima na mesojedce vsaka oblika mesa, ki jo lahko vidijo. Tudi zapriseženi gost »le meso in krompir« si je oddahnil, ko je na vrhu lazanje videl koščke slanine. »Uh, dobro je. Me je že skrbelo, da bo za kosilo le trava,« mi je takrat povedal. In je pojedel dva velika kosa, pa niti opazil ni, da je slanine v celotni lazanji bilo le teh nekaj koščkov povrhu. 

naravno in enostavno shutterstock_1255409050.jpg
Kuhajte osnove, ki so sprejemljive za vse – potem pa še ločene dele.
Shutterstock

Dejansko naše brbončice ne znajo razlikovati okusa mesa. To, kar pojmujejo kot zrezek, čevapčič ali pleskavico, so predvsem arome dima in začimbe, ki so v mesu. Če bi meso poskusili brez soli in začimb, bi ugotovili, da nima nobenega okusa. Seveda, znamo ga prepoznati po strukturi in obliki. Če torej sejtan zmeljete, začinite z začimbami za žar in z njim naredite polnjene paprike, sarme, gratinirane bučke in podobno, bo zadostovalo, da za moža na vrh daste kakšen viden košček klobase ali slanine in bo jed sprejel kot »normalno«. Preostali pa bodo jedli enako, le da brez tega dekorativnega elementa. 

Za mesojedce, navajene močnih okusov, za začetek okus dodatno izboljšajte in naredite bolj mesnega tako, da uporabite kvasni izvleček  – ta ima okus pečenkine omake in iz vsake zelenjavne juhe naredi odličen ponaredek goveje. Najdete ga na vsakem oddelku zdrave prehrane v hipermarketih ali specializiranih trgovinah. 

Tretji del »lego kock« pa so posebnosti za različne diete. Vegani bodo v jed dodajali riževo ali ovseno kremo, preostali pa kislo smetano. Mesojedci bodo imeli panirane zrezke, opečeno slanino ali klobaso, preostali pa popečen tofu, panirane bučke, zeleno, pastinak, gobice ...

In kako je to videti za skupno mizo?

Karkoli pripravite, na mizo potem daste osnovo in dodatke, ki se razlikujejo, odvisno od diet. Jedi ne zlagajte vnaprej sami, pa ne zato, ker tega ne bi zmogli, temveč zato, da vsak sam prevzame odgovornost, kaj in kako bo skombiniral. Verjemite mi, da vem, o čem govorim – ko sem vsem že naredila »jed po meri«, sem jim pol kosila razlagala, to je tvoja bolonjska omaka, tu pa je veganska različica s sejtanom, tu pa imamo vegetarijansko, ki je še s sirom« ... In ker seveda nihče pazljivo ne posluša, je sledilo vsaki dve minuti vprašanje: a ta je, praviš, s sejtanom; a je ta z mesom ali brez njega … Ali ko pomotoma nalijejo iz napačne sklede: joj, a nisi rekla, da je ta brez …

naravno enostavno5.jpg
Iz pekača vsak pobere to, kar mu najbolj »diši«.
Shutterstock

Poskušala sem tudi z napisi, pa ni bilo veliko bolje. Potem sem se odločila preprosto na mizo dati sestavne dele in jim razložiti, kaj je kaj in kaj predlagam, da zmešajo. Torej namesto treh bolonjskih omak je zdaj osnovna paradižnikova brez beljakovinskih sestavin, potem pa je v eni skledici prepraženo mleto meso s čebulo in začimbami, v drugi mleti sejtan, ali tofu, ali orehova omaka s čebulo. Sir naribamo, in kdor ga želi, ga vzame. Enako velja za smetano, vegansko smetano ... Na mizi je, in »naredite si sami«. 

Princip je enak tudi pri drugih jedeh. Na primer, naredim ajdovo kašo s porom, gobicami in peteršiljem. Že to je dovolj okusno. Potem zraven, kdor želi, doda še kakšne ocvirke ali popečeno slanino. Drugi pač dodajo le malo popečenih orehov ali si naribajo sir. 

naravno enostavno4.jpg
naredim ajdovo kašo s porom, gobicami in peteršiljem. Že to je dovolj okusno.
Shutterstock

Podobno velja za polento. Osnovna različica vsebuje le koruzni zdrob, začimbe in maščobe. Tudi osnovna omaka je lahko skupna. Dodatki pa jo lahko zapeljejo bolj v mesno, mlečno ali vegansko smer. 

Tudi nedeljska kosila je mogoče zvoziti na takšen način. V pečici spečemo krompir, sladki krompir, bučke, korenček, papriko, čebulo. Potem iz pekača vsak pobere to, kar mu najbolj »diši«, glede na glikemični indeks, število kalorij, okus, tradicijo ...

Na drugem krožniku pa so ocvrte dobrote. Na primer bukovi ostrigarji, pečena paprika, pa tudi kakšen piščančji zrezek. Korektno do vegetarijancev je, da najprej v ponvi ocvremo zelenjavo, da se ne cvre v olju, v katerem smo že pekli meso. 

Za zraven pa so na voljo gorčica, smetana, nasekljan česen v olju, ovsena krema, drobnjakov pesto, namaz iz mletih bučnic ...

Nikomur nič več ne razlagam. Le na svoj krožnik začnem zlagati to, kar mi ugaja. Drugi praviloma gledajo in ... posnemajo. Potem okušajo, zadovoljno mrmrajo, po potrebi malo korigirajo, in zdaj se večina komentarjev glasi: o, pa to je dobro, boš malo poskusil, hm, tudi moje je dobro, poskusi dodati še bučnice …

naravno enostavno6.jpg
Za zraven pa so na voljo gorčica, smetana, nasekljan česen v olju ...
Shutterstock

Politika »brez prisile« 

Že pred leti sem ugotovila, da na proslavah in dogodkih, če ob klasičnih narezkih (beri: šunka, sir ...) tajnica poskrbi tudi za krožnik po meri vegetarijancev ali veganov, najprej zmanjka sestavin na tem krožniku, mesne ponudbe pa se komaj kdo dotakne.  

Pred leti sem se pogovarjala tudi z znanim kuharjem, ki je odlično pripravljal vegetarijanske jedi, delal pa je v gostilni, kjer so se ustavljali večinoma vozniki tovornjakov. Ko sem ga vprašala, kako to združuje, mi je povedal nekaj zanimivega. Ko so bile pirine rižote, čičerikini polpeti in lečine omake na rednem jedilniku, jih nihče ni naročal. Potem je začel te iste jedi servirati kot prilogo ob klasičnih mesnih specialitetah. In nobeden krožnik se ni vrnil poln. Gosti so bili zelo zadovoljni s prilogami!

Naj odprtost duha zmaga nad principi!

Videli boste, da bo sčasoma število »lego kock«, ki jih boste postavljali na mizo, vse manjše. Če so brezmesne jedi dobre, nihče ne sprašuje, kje je meso. Le vedeti morajo, da jim ni prepovedano poseči po njem. 

Še največji tradicionalisti z veseljem pojejo ocvrte paprike, burek s sirom, zeljanice, pečeno zelenjavo, gobice, štruklje, panirane bučke ..., posebej če jim je to postreženo kot priloga. V najboljših slovenskih lokalih vam za predjed prinesejo narezano surovo zelenjavo in  nihče nima občutka, da mu vsiljujejo veganstvo ali presnojedstvo.  In tako tudi veliki mesojedci pojedo vsakič več »predjedi« in »priloge« in manj tistega, kar so včasih uživali kot glavni steber svoje prehrane. 

Velja tudi nasprotno. Ko na seminarjih naredimo kakšno sladico, ki je brez vsega grešnega, praviloma zraven damo še nekaj možnih dodatkov za izboljšavo. Na primer, naredimo kokosovo smetano, navadno mlečno sladko smetano z začimbami, zraven damo kakšno sadje, kompot, domačo marmelado ... En bo vzel le pecivo, drugi bo dodal goro smetane, tretji pa si iz vsega naredijo sadno kupo. Najzanimiveje je, da vsebina vsaj polovice krožnikov ne ustreza tistemu, kar so mi ti ljudje povedali, da je njihov način prehrane. Pa sem raje tiho. Mogoče je prav, da je tako. 

naravno enostavno3.jpg
Pomirjevalni psihološki učinek ima na mesojedce vsaka oblika mesa, ki jo lahko vidijo.
Shutterstock

Hrana je čudovit peskovnik, v katerem lahko ustvarjamo, spoznavamo različna živila in njihov vpliv na nas, v katerem si izmenjujemo ideje in se nenehno učimo ter sami sebe presežemo. 

Ko postane vseeno, ali si presnojedec, vegan, vegetarijanec ali mesojedec, se ustvari največ prostora za spremembe. Če se mesojedec ne bo, ko bo vegetarijanec stegnil roko proti mesnemu krožniku, temu posmehoval, bo ta jed nemoteno poskusil in sam ugotovil, kaj si njegovo telo želi. Če vegetarijanec ne bo z gnusom opazoval in komentiral vsak grižljaj mesojedca, bo tudi ta s še več veselja posegal po bolj zdravih in okusnih brezmesnih jedeh. 

Prehranske etikete so nevarne. Čeprav z njimi navidezno izražamo potrebe telesa, v resnici nastajajo v glavi. O prehrani pa se je vedno napačno odločati iz tega naslova. Zavest se ne more odločati o jutri – edino, kar obstaja, je sedanji trenutek. Najbolje bi bilo vsakič znova pogledati, kaj je pred nami, in začutiti, s katero hrano najbolje delujemo. Ta nam bo tudi najbolj koristila. 

Če vam uspe sprostiti vzdušje za mizo, bodo kosila ponovno prostor zbliževanja in ne strankarskih delitev. In mogoče se iz tega rodi tudi nova kakovost odnosov. 

Objavljeno v reviji Zarja št. 3, 15. 1. 2019.