Angela Merkel Svet24.si

Nemška »Mutti« naznanila, da bo postregla s ...

20141567q8FE155D824D9BD964C73F7701585480B_1200 Svet24.si

Gorsko kolesarstvo v Mariboru: holivudarji se ...

1715359556-dsc04278-1715359333876 Necenzurirano

"Logar je zamudil svoj trenutek. Tudi za ...

1711367003-dsc04094-1711366985898 (1) Reporter.si

Piše se leto 2025, za predsednika SDS kandidira ...

acun ilicali maribor af Ekipa24.si

Turški milijonar je bil navdušen! Ljudski vrt ...

skrito-v-raju Njena.si

Ali serija Skrito v raju vpliva na turizem v ...

luka doncic dallas pm Ekipa24.si

Kar je 'pretepeni' in poškodovani Dončić ...

Naravna pomoč za nespečnost

Bodi zdrava, 26.12.2017 15:01:46

Nespečnost je v sodobnem času pogosta težava, saj smo ljudje vse bolj podvrženi stresu, stres pa je eden glavnih vzrokov za nespečnost. In čeprav za boj proti nespečnosti obstaja kar nekaj zdravil, obstajajo tudi naravni pripravki, ki so našemu telesu veliko bolj prijazni.

Delite na:
Naravna pomoč za nespečnost
Bodi zdrava

Svet, v katerem živimo, nas vse bolj peha v tesnobo in depresijo. Duševne bolezni naraščajo in vse več ljudi se spoprijema s tesnobnostjo, ki jo poleg značilnih simptomov, kot so pretirana zaskrbljenost, občutek ogroženosti, motnje zbranosti, napetost, občutek šibkosti, krči v trebuhu, driska in bruhanje, spremlja tudi nespečnost. Skoraj vsakega od nas določen del življenja spremlja tesnoba, in takrat veliko težje in slabše spimo. Če si pri tem pomagamo z zdravili, se utegne zgoditi, da naše telo sčasoma razvije toleranco do njih in postopoma izgubijo sposobnost učinkovanja. Tu je zato nekaj naravnih načinov, kako si pomagati, kadar zaradi duševnih stisk in stresa ne moremo spati.

Sivkino olje

Sivka že od nekdaj velja za rastlino, ki ima neverjetno pomirjujoče učinke. Pogosto se jo uporablja v kozmetiki za otroke, da jim pomaga pri večernem spancu, je pa tudi zvesta spremljevalka raznih wellness programov, kjer se njeno eterično olje uporablja za sprostitev in pomiritev. Ravno zaradi teh lastnosti je primerna tudi v boju proti nespečnosti. Znano je namreč, da pozitivno vpliva na čustva in razpoloženje. Vonjanje eteričnega olja sivke pred spanjem pomiri um in umiri misli, kar je navadno posledica pretiranega razmišljanja in zaskrbljenosti. Z umirjenim umom pa veliko lažje zajadramo v spanec. Sivkino eterično olje lahko po zraku širite z izparilnikom ali pa nekaj kapljic kanete na blazino, na kateri spite.

Kamilica

Tako kot sivka je tudi kamilica starodavna zdravilna rastlina. Poleg pomiritvenih ima tudi kar nekaj drugih zdravilnih prednosti, najbolj znana med njimi je prav gotovo sposobnost blaženja marsikaterih telesnih krčev in bolečin. Kamilico je najbolj priporočljivo uživati kot topel čaj vsaj kakšne pol ure do uro pred spanjem. Tako boste pomirili misli in lažje zaspali, brez nadležnega premetavanja po postelji.

Maščobne kisline omega-3

Seveda ni nič nenavadnega, da najdemo maščobne kisline omega-3 tudi na seznamu zdravil za nespečnost. Te esencialne maščobne kisline so namreč ena najbolj čudodelnih sestavin, zato ni nič čudnega, da sodelujejo tudi pri premagovanju tesnobe in njenih posledic. Maščobne kisline omega-3 so namreč ključne za delovanje našega uma, močno pripomorejo tudi k dvigu razpoloženja. So torej pomembne pri boju s čustvenimi tegobami (zaradi tega so tudi ene ključnih sestavin, ki jih moramo uživati med PMS-jem), kar pomeni, da posledično pripomorejo tudi k lažjemu in kakovostnejšemu spancu.

alternativa_ThinkstockPhotos-637885628.jpg

Ašvaganda

Oziroma indijski ginseng ali zimska češnja. Gre za grmovnico z rdečimi plodovi, katere latinsko ime (Withinia Somnifera) v prevodu pomeni »tista, ki prinaša sanje«. Kot torej že njeno ime pove, je ašvaganda ena najučinkovitejših rastlin v boju proti stresu, ki jo kot zdravilo za ohranjanje vitalnosti in moči poznajo že iz časov Aleksandra Velikega. Ker uravnava raven hormonov (zlasti stresnih), lajša simptome menopavze, krepi organizem in povečuje vitalnost, je primerna za spopadanje s stresom in kronično utrujenostjo. Eno do dve žlički korena ašvagande vmešajte v svoj večerni čaj in težave z nespečnostjo bodo pozabljene.

Telesna vadba

Kadar ste pod stresom, brezvoljni in utrujeni, je seveda težko zbrati voljo za telesno vadbo, a znanstveno dokazano je, da ta blagodejno vpliva na spanec. Kakršno koli gibanje, pa naj bo zgolj lahek sprehod po svežem zraku, močno vpliva na razmerje naših hormonov – znižuje tiste stresne in povišuje tiste, ki jim pogovorno pravimo srečni. Telesna aktivnost je že od nekdaj veljala za učinkovito v boju proti stresu tudi zaradi tega, ker pospešuje pretok krvi skozi telo, zaradi česar imamo tudi več energije in smo manj nejevoljni. Poleg tega, da nas telesna vadba pomiri, pa nas tudi telesno izčrpa, kar je še dodaten razlog, da zvečer hitreje in lažje ležemo k počitku.

Preberite tudi: Vsak peti sodelavec ima duševne težave. Kliknite TUKAJ!