stojnice, belvedere Svet24.si

Foto: Prodajalci okupirali istrske ceste, stojnice...

mladič srne trava Svet24.si

Foto: Za varnost živali na travinju je mogoče ...

1701200126-dsc6052-01-1701200060836 Necenzurirano

Konflikt interesov? Nov zakon po željah glavnega ...

peter gregorcic sr Reporter.si

Peter Gregorčič igra Janševo igro: glavni cilj ...

anamarija lampic nico gross af Ekipa24.si

Slovenska zvezdnica z ostro kritiko smučarske ...

rudi-mlakar Njena.si

Rudi tudi v zunanjem svetu vse bolj priljubljen

parfumi Ekipa24.si

Kamera ujela znanega in uglednega slovenskega ...

Enostavno do čudovitih pelargonij

IH, 12.06.2021 11:11:55

Ta prekrasna južnoafriška roža je okras in ponos mnogih balkonov tudi pri nas. Kako poskrbeti zanje, da bodo lepo cvetele vse do jeseni?

Delite na:
Enostavno do čudovitih pelargonij
Pelargonije Pexels

Pelargonije ne zahtevajo veliko vzdrževanja. S svojo bujno rastjo in obilnimi cvetovi tudi najbolj neizkušenemu ljubiteljskemu vrtnarju privoščijo občutek uspeha, če le upošteva nekaj preprostih pravil. Strokovnjaki, združeni pod iniciativo Pelargonium for Europe, so za vas pripravili nasvete za osnovno nego, da bo ta čudovita južnoafriška roža na polno cvetela od maja pa vse do jeseni.

Prostor za rast

Pelargonije se najbolje obnesejo, kadar se lahko prosto razvijajo. Posode, v katere so posajene, naj bodo visoke najmanj 18 centimetrov, v primeru, da je v isti posodi več rastlin, pa naj je razdalja med sosednjimi rastlinami vsaj 20 centimetrov.

pelargonije
pelargonije
profimedia

Prostor na soncu

Pelargonije častijo sonce. Več svetlobe dobijo, bolj intenzivno obarvajo svoje cvetove. Najbolje bodo torej uspevale na sončni ali polsenčni lokaciji. Pelargonije bodo brez težav prenesle opoldansko sonce, za njih pa nikakor ni primerna balkonska polica ali balkon obrnjen proti severu. Dodatno, pelargonije vedno rastejo proti soncu - rastlino redno obračajte, da bodo imele dovolj sonca z vseh strani, vas pa bodo nagradile z bujnim cvetjem.

Voda kot lepotni tretma

Pelargonije prvotno prihajajo iz Južne Afrike, kjer daljša sušna obdobja niso redka. Ta preživijo tako, da v mesnatih listih in debelostenskih steblih shranijo veliko tekočine, zato začasno pomankanje vode običajno ne povzroči trajne škode. Ne glede na to, če želite, da bodo vaše pelargonije močno in neprekinjeno cvetele, jih je treba redno zalivati. V sončnih dneh dnevno zalivajte rastline - najbolje zjutraj z vodo sobne temperature, ki je po možnosti stala nekaj dni. V posebej vročih dneh priporočamo tudi dodatno večerno zalivanje. Pri tem je pomembno, da se substrat nikoli res ne izsuši in da voda ne zastaja, zato poskrbite tudi, da lahko odvečna voda normalno odteče iz posode, v kateri imate posajene pelargonije. Še pomembna opomba, tudi če je deževalo, ne pomeni, da pelargonij ni potrebno zaliti. Zlasti pri bujnih rastlinah je listje včasih tako gosto, da dež sploh ne doseže substrata. Če niste prepričani, previdno potisnite prst v substrat in preverite vlažnost.

profimedia-0340526456.jpg
pelargonije
Profimedia

Če rastlin ne želite zalivati vsak dan, za sajenje izberite posode z rezervoarji. Enometrsko balkonsko korito z rezervoarjem lahko shrani približno 10 litrov vode.

Dodatna pomoč

Pelargonije so t.i. lačne rastline, saj imajo velike potrebe po hranilih. Gnojenje je zaradi tega bistvenega pomena za zdrave in lepe rastline. Če ste za sajenje uporabili visokokakovostni substrat z gnojilom, bo to zadovoljilo potrebe rastlin za prvih nekaj tednov. Po tem se bodo gnojila v substratu porabila in potrebno bo dodajanje drugih gnojil. Najbolje je, da uporabite tekoče gnojilo za cvetoče rastline, gnojilo s počasnim sproščanjem ali gnojilo, ki je namenjeno posebej za pelargonije.
Kavna usedlina je izjemno poceni naravno gnojilo za pelargonije, saj vsebuje ravno pravo mešanico kalija, dušika in fosforja. Enkrat na teden v vodi raztopite majhno količino kave - ena žlica zadostuje za 10 litrov vode - ali kavno usedlino posušite in jo previdno vmešajte v zemljo okoli korenin rastlin.

hedvika, balkon.JPG
Pelargonije so ponos marsikaterega slovenskega balkona
sašo švigelj

Obrezovanje za spodbujanje tvorbe cvetov

Redno obrezujte odmrle poganjke in liste, saj boste tako pelargonijam omogočili, da vso svojo energijo vlagajo v oblikovanje novih cvetov. Če ne želite obrezovati, obstajajo tudi "samočistilne" vrste - za več informacij povprašajte v specializiranih trgovinah ali vrtnih centrih.

Zaščita pred zmrzaljo

Pelargonije so pravzaprav zelnate trajnice. Ker pa niso odporne proti zmrzali, jih na naših zemljepisnih širinah pogosto obravnavajo kot enoletnice za okenske police in balkone. Če želite svoje pelargonije prezimiti, jih pred prvo nočno zmrzaljo odrežite na približno 15 cm in premaknite na hladno mesto, kot je na primer klet ali shramba. Popolna temperatura je med 5 in 10 stopinjami Celzija. V zimskih mesecih rastlina skorajda ne potrebuje vode, zato je videti, kot da je umrla. Spomladi, ko bo ponovno toplo, in z rednim zalivanjem bo pa ponovno pognala. Za novo sezono je priporočljivo uporabiti tudi nov substrat.

pelargonije
pelargonije
profimedia

Kaj je Pelargonium for Europe?

Pelargonium for Europe je marketinška iniciativa evropskih gojiteljev pelargonij - gojiteljev vrst Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis / P. van der Haak Handelskwekerij, Geranien Endisch, Selecta One in Syngenta Flowers.

Iniciativa je bila ustanovljena leta 2016 z namenom spodbujanja in zagotavljanja dolgoročne prodaje pelargonij v Evropi. Iniciativa Pelargonium for Europe, ki je trenutno aktivna v 22 evropskih državah, nagovarja potrošnike, novinarje in panogo ter jih obvešča o sortah, gojenju in uporabi pelargonij.