mlin Svet24.si

8-letnika skalpiralo na šolskem ogledu kmetije

medved, rjavi medved Svet24.si

Ministrstvo sledilo stroki: Letos bodo odstrelili ...

gašper bedenčič Necenzurirano

Tonin in Žakelj na policijo prinesla tudi ...

milan kucan sr Reporter.si

Razvnete strasti v SD: Milana Kučana razkuril ...

luka doncic 24 pm Ekipa24.si

Luka Dončić objavil posebno fotografijo ...

Simon Vadnjal Revija Stop

Znani obrazi so zelo okoljsko ozaveščeni

pogacar Ekipa24.si

Kocine pokonci... Poglejte, komu je Pogačar ...

Dezinfekcijski robčki - jih znate pravilno uporabljati?

kl, 23.01.2021 12:57:44

Ni dovolj samo prebrisati površine in predmete. Pozorno je treba prebirati tudi deklaracije in navodila za uporabo.

Delite na:
Dezinfekcijski robčki - jih znate pravilno uporabljati?
Dezinfekcijski robčki splet

"Virusi! Bakterije! Nevidne pošasti, ki nas napadajo, so vse okoli nas!" Tako nekako nas poskušajo prepričati proizvajalci sredstev za razkuževanje. Pravzaprav ne lažejo. Virusi in bakterije so v resnici spremljevalci naših življenj skorajda na vsakem koraku. In nekateri od njih so res nevarni.

Pravzaprav je ni površine v našem gospodinjstvu, kjer ne bi bilo vsaj enega virusa ali bakterije. Še posebej v času pandemije so tako sredstva za njihovo odstranjevanje postala nov član mnogih gospodinjstev. In ena najbolj priljubljenih in enostavnih za uporabo so robčki. Z njimi lahko hitro prebrišemo večje površine in tako nam ponujajo občutek varnosti.

Vendar jih je treba pravilno uporabljati. Čeprav so navodila za njihovo uporabo običajno natisnjena na embalaži, pa jih malo ljudi - kot ponavadi - tudi prebere.

Strokovnjaki opozarjajo, da ni dovolj samo prebrisati predmet ali površino z robčkom. Poleg tega dezinficienti ne učinkujejo v trenutku, takoj ko smo jih uporabili.

Predvsem je pomembno, da tisto, kar želite razkužiti z robčkom predhodno umijete z vodo in detergentom, šele nato vzamete v roke robček in z njim natančno prebrišete vse predmete in površine, vključno z utori, luknjami ali drugimi težje dostopnimi mesti.

Pa tudi potem predmeti niso takoj razkuženi in recimo, ko gre za igrače, jih ne smete takoj prepustiti otrokom. Počakati je treba vsaj štiri do pet minut, preden razkužilo dovolj dobro uniči večino virusov in bakterij, ki so še ostale na predmetu - razen če v navodilih ni drugače navedeno. 

Treba je paziti tudi na snovi, ki jih ti robčki vsebujejo, saj so v mnogih tudi kemikalije, ki lahko izzovejo alergično reakcijo, dražijo oči ali druge sluznice, ali povzročijo vnetja kože, celo težave pri dihanju.

Poleg naštetega pa je treba upoštevati tudi, da dezinfekcijska sredstva med in po uporabi tudi izhlapevajo in ostanejo v zraku še nekaj časa.

Zato je deklaracije in navodila o uporabi vedno potrebno prebrati, dezinfekcijska sredstva, vključno z robčki, pa je potrebno hraniti izven dosega otrok.