Orkestrski pionirji in filmski velikani na Festivalu Ljubljana
Festival Ljubljana bo 28. in 29. avgusta 2024, v Cankarjevem domu gostil Londonski simfonični orkester, enega najbolj znanih orkestrov na svetu.
Londonski simfonični orkester, ki je 9. junija 1904 izvedel svoj prvi koncert, obeležuje 120. obletnico s posebnim odkritjem iz svojega arhiva. Našli so namreč govor ustanovnega člana Thomasa Busbyja, ki še nikoli ni bil javno predstavljen, in osvetljuje fascinantno zgodovino tega legendarnega orkestra. Zgodba pravi, da so štirje vodilni člani, Adolf Borsdorf, Henri van der Meerschen, Thomas Busby in John Solomon, vsi trobilci, med vožnjo z vlakom v Manchester zasnovali drzen načrt. Odločili so se, da se bodo odcepili od Queen’s Hall Orchestra in ustanovili svoj orkester, ki bi deloval kot zadruga, kot »Glasbena republika«, kjer bi glasbeniki sami izbirali dirigente, namesto da bi dirigenti izbirali njih. Po Busbyjevem govoru na sestanku je 45 članov Queen’s Hall Orchestra (Orkestra Queens Hall) odstopilo ter se pridružilo novonastajajočemu Londonskemu simfoničnemu orkestru.
Danes je Londonski simfonični orkester svetovno znan po svoji izjemni glasbeni dediščini in pionirskih dosežkih. Bil je prvi orkester, ki je svoj zvok ovekovečil na gramofonski plošči, in še vedno je eden najuspešnejših izvajalcev filmske glasbe. Njihova večplastnost jih loči od drugih, saj enako mojstrsko izvajajo tako klasično glasbo kot pop.
MOJSTRSKA VIOLINA VILDE FRANG Z LONDON SYMPHONY ORCHESTRA
V prvem večeru, 28. avgusta 2024 ob 20.00, bo priznana violinistka Vilde Frang izvedla Koncert za violino in orkester v h-molu, op. 61. Njena interpretacija bo skladbo oživela v vsej njeni tonalni in čustveni kompleksnosti. Nagrajenka prestižne nagrade za mlade umetnike Credit Suisse, je že navdušila kritike po vsem svetu s svojimi posnetki del Sergeja Prokofjeva, Jeana Sibeliusa, Ericha Wolfganga Korngolda in Benjamina Brittna, ljubljansko občinstvo pa bo popeljala skozi glasbeno mojstrovino.
Sledila bo monumentalna Simfonija št. 1 v D-duru, »Titan« Gustava Mahlerja, ki jo bo Londonski simfonični orkester pod vodstvom priznanega dirigenta sira Antonia Pappana, izvedel z značilno strastjo in natančnostjo. Pappano, ki bo s sezono 2024/25 postal šef dirigent LSO, je v glasbenem svetu izjemno cenjen tudi zaradi svojega dolgoletnega vodenja Royal Opera House (Kraljeve operne hiše) v Londonu, ki jo zapušča v tem letu. Njegova izjemna kariera je bila okronana z grammyjem za najboljši klasični solo vokalni posnetek, ki ga je prejel skupaj z mezzosopranistko Joyce DiDonato.
Program:
Edward Elgar: Koncert za violino in orkester v h-molu, op. 61
***
Gustav Mahler: Simfonija št. 1 v D-duru, »Titan«
KLAVIRSKA VIRTUOZNOST BRUCA LIUJA IN VELIČASTNI GLASOVI KAUNAS STATE CHOIR Z LONDON SYMPHONY ORCHESTRA
Drugi večer, 29. avgusta 2024 ob 20.00, bo obogaten z vrhunskimi glasbenimi deli in izjemnimi umetniki. Na odru se bodo združili Londonski simfonični orkester, Kaunas State Choir ter pianist Bruce Liu, ki bo kot solist zasijal na koncertu. Zmagovalec Chopinovega tekmovanja v Varšavi 2021, je s svojo »dih jemajočo igro« (BBC Music Magazine) osvojil srca številnih ljubiteljev klasične glasbe in prinesel svež veter v svet klavirskih virtuozov.
Program večera se bo začel z uverturo Rimski karneval, op. 9 Hectorja Berlioza. To zgodnje Berliozovo delo, znano po svojem slikovitem upodabljanju karnevalskega vrtinca, ki je zgrajen na nenehnem ritmu saltarelle, bo občinstvu predstavilo inovativni pristop skladatelja k orkestraciji.
Nato bo na sporedu Koncert za klavir in orkester št. 1 v e-molu, op. 11 Frédérica Chopina v izvedbi Brucea Liuja, ki bo s svojo virtuoznostjo in čustvenim izrazom povzdignil to zgodnje Chopinovo delo, poln spevnih melodij in briljantne klavirske tehnike.
Za zaključek boste slišali eno od najbolj priljubljenih orkestrskih suit vseh časov Planeti, op. 32 Gustava Holsta. Delo, znano po svoji zvočni slikovitosti in bogatemu orkestriranju, bo izvedel Londonski simfonični orkester pod vodstvom sira Antonia Pappana.
Kaunas State Choir, znan po svojem mednarodnem uspehu in obsežnem repertoarju, bo prispeval k veličastnemu vokalnemu doživetju. S svojo bogato zgodovino izvajanja tako stare kot moderne glasbe bo ta večer še dodatno obogatil.
Program:
Hector Berlioz: Uvertura Rimski karneval, op. 9
Frédéric Chopin: Koncert za klavir in orkester št. 1 v e-molu, op. 11
***
Gustav Holst: Planeti, op. 32