favorskaya Svet24.si

Ruske oblasti aretirale novinarko, ki je pokrivala...

Natasha Diddee Svet24.si

Priljubljena blogerka leta živela brez želodca, ...

jv_0 Necenzurirano

Kaj se skriva v ozadju nenadnega odhoda direktorja...

kucan drnovsek bobo Reporter.si

Kučanova huda napaka: Drnovška je imel za ...

doncic Ekipa24.si

Zaigralo vam bo srce! Ste videli, v kakšni majici...

Kanyne West, Harry in P Odkrito.si

Harry v pedofilski mreži P. Diddyja??!!

novak djokovic Ekipa24.si

Je zaradi tega počilo med Đokovićem in ...

V pričakovanju novih »hoferizmov«

Marjana Vovk, Vklop, 16.05.2019 19:01:48

Andrej Hofer letos že dvanajstič komentira Pesem Evrovizije.

Delite na:
V pričakovanju novih »hoferizmov«
Andrej Hofer Janez Kotar

Evrovizija je za številne poseben dogodek, ki ga že leta pozorno spremljajo, saj uživajo v glasbi in povezovanju (pa tudi tekmovanju) evropskih držav. Med njimi je zagotovo tudi Andrej Hofer, ki ta dogodek poklicno spremlja že 20 let, letos pa bo tekmovanje za Pesem Evrovizije v živo komentiral že dvanajstič. »Evrovizija je moj konjiček, zato mi ni težko.«

V soboto nas čaka finale Evrovizije v Tel Avivu, na katerem bo nastopilo 26 držav: 20 najboljših iz dveh predizborov, Izrael kot letošnji gostitelj ter predstavniki »velikih pet« (Italija, Francija, Španija, Nemčija in Velika Britanija). Zmagovalno skladbo bodo izbrali gledalci s telefonskim glasovanjem in petčlanska strokovna žirija vseh 41 držav udeleženk. Točke glasovanja slovenske žirije bo v Tel Aviv sporočila Lea Sirk, lanska slovenska predstavnica na Evroviziji, prireditev pa bo v živo komentiral, tako kot oba predizbora, Andrej Hofer. »Pri projektu Pesmi Evrovizije sodelujem od leta 1998, ko sem bil na prvem tekmovanju od blizu v Birminghamu, še kot radijski novinar Radia Maribor, do danes sem videl 12 evrovizijskih zgodb 'na licu mesta' (Birmingham, Jeruzalem, Stockholm, Koebenhavn, Talin, Beograd, Moskva, Oslo, Düsseldorf, Baku, Malmö, Koebenhavn), komentiram že dvanajstič, zadnjih pet let iz Ljubljane,« se skozi svojo evrovizijsko zgodovino sprehodi Hofer. A kljub dolgoletnim izkušnjam ob tem še vedno dobi metuljčke v želodcu. »Ker to, kar počnem, obožujem. Je draž, je privilegij, da lahko sedem ur in pol mednarodnega programa opremim z besedo. Ni vedno lahko, je pa zanimivo, kilometrina dela svoje, skušam biti bolj profesionalno zabaven, tudi ciničen in sarkastičen, že danes se veselim novih 'hoferizmov', ki niso nikjer zapisani, nastajali bodo sproti. Zabavno bo, komaj čakam!«

Komentirnica v Ljubljani

Hofer bo Evrovizijo komentiral iz Ljubljane, v komentirnici v tretjem nadstropju TV Slovenije, kjer bodo njegovi pripomočki računalnik, splet, mednarodna slika, slika drugega programa in veliko listov, popisanih z »alinejami«. »Besedil nikoli ne pišem, to ne bi bilo v redu, potem bi napovedoval točke. Puščam si svobodo, da misli nastajajo sproti. Po videnem in slišanem. To je draž Evrovizije: komentiranje tudi v družinskem krogu, primerjave, stave, kostumi … No, jaz komentiram brez lasulje in pisanega šala,« pravi v smehu. Zakaj ne komentira s prizorišča? Krive so seveda finance. »Strošek najema komentatorske kabine je precejšen, do 6.000 evrov, vzpostavitev linij stane nekaj dodatnih tisočakov. Bivanje v evrovizijskih metropolah je neskončno drago, Tel Aviv je deveto najdražje mesto na svetu.« Se je pa zato v prestolnico Izraela odpravil teden dni prej. »Na pot sem odšel na lastno pobudo, s svojo letalsko vozovnico in bivališčem, ki je bilo ločeno od hotela uradne delegacije. Preprosto sem želel začutiti utrip mesta, dogodka, državo kot tako, da si lažje predstavljam ta panevropski glasbeni dogodek, ko bom komentiral iz studia.«

Obisk Izraela

Teden pred dogodkom je torej preživel s slovensko ekipo, bil je na prvi vaji, na sprejemu pri županu, na veleposlaništvu, da je bil čim več v stiku z ljudmi, z domačini, lokalnimi vodiči, ki postrežejo z zanimivimi informacijami. »Govoril sem tudi z vojakom iz Gaze, 20-letnim mladeničem, ki mi je pojasnil, da njegovi nečaki ponoči ne spijo zaradi siren, ki opozarjajo na napade Hamasa. To so 'srčike', ki jih dobiš, le ko si na terenu. Ko si v stiku z dogajanjem. V začetku aprila sem na svoje stroške poletel v Amsterdam, da sem v živo spoznal 28 nastopajočih. To dela komentar drugačen od tistega, ko prebiraš informacije s spleta, to je nadgradnja, presežek novinarskega dela.« Sicer se priprave na dogodek začnejo že veliko prej. »Dva meseca pred Evrovizijo se vse zgosti, informacij je več, znani so zmagovalci nacionalnih izborov. Lahko začneš poslušati pesmi, primerjati, analizirati. Gledaš statistike, spremljaš forume, stavnice, pogovarjaš se s kolegi iz tujine, spremljaš zgodbe, ki potekajo vzporedno (letos, denimo, protesti in peticije proti ESC-ju, napadi iz Gaze na Izrael, provokacije Hamasa, odstop Ukrajine zaradi nesoglasij z Rusijo in tako naprej).«

Andrej Hofer.jpg
Andrej Hofer je v Izraelu preživel teden dni, da je začutil utrip dežele.
os. arhiv

Združena Evropa

Nekateri pravijo, da je Evrovizija izgubila svoj pomen in privlačnost. Kaj na to odgovarja Hofer? »Dvomim. Pesem Evrovizije že 64 let živi sama sebe, ne ustvarja trendov, a je tako neskončno privlačna. Ravno zaradi stav, analiz, drugačnosti glasbe, skupnosti LGTB, druženja, povezovanja, stremenja k temu, da smo vsi eno. To dela ta najbolj priljubljeni TV-format zanimiv. Kot kaže, mu ni videti konca. Dogodek je zanimiv tudi zaradi novih pristopov v TV-produkciji, vsako leto predstavijo kaj novega, kar je tudi nam, ustvarjalcem TV-programov, izziv in spodbuda za naprej, za nove podvige (v sicer precej skromnejših razmerah). Že leta 1956, ko je sodelovalo zgolj sedem držav, vsaka s po dvema pesmima, je bil namen dogodka združiti razpadlo Evropo – za en večer, za eno glasbeno pot. Poslanstvo se nadaljuje. Evropa, se zdi, spet razpada, zato je prav, da smo vsaj v enem evrovizijskem majskem tednu vsi ena velika družina. Pozitivno nastrojena, povezana. Pa naj se sliši še tako 'pocukrano'. Ampak tako je – in naj traja.« Ko ga povprašamo še o njegovih najljubših evrovizijskih skladbah vseh časov, izstreli: »Slovenska Maja Keuc, No One (2011), tuja Charlotte Nilsson, Take Me to Your Heaven (1999)!«

Objavljeno v reviji Vklop št. 20, 16. 5. 2019.