#HONORtheChallenger: Takšnih izzivov bi moralo biti še več!
V zadnjih tednih je na družbenih omrežjih pozornost pritegnil ključnik #HONORtheChallenger, ki izpostavlja tiho pogum tistih, ki se vsakodnevno borijo z amiotrofično lateralno sklerozo (ALS). S tem izzivom se ozavešča širšo javnost o skupnosti ALS in spodbuja k aktivnemu sodelovanju.
Udeleženci izziva se postavijo v športni položaj, posnamejo fotografijo ali video in ga delijo na družbenih omrežjih s ključnikom #HONORtheChallenger. Nato povabijo svoje prijatelje in sledilce, naj se pridružijo. Gibanje je že pritegnilo več kot 4.000 udeležencev po vsem svetu, med njimi tudi ugledni športniki, kot sta britanski gimnastičar Nile Wilson in francoski skiroist Antoine Scoot. Ključnik je postal viralni fenomen, ki je dosegel 85 milijonov ogledov in ustvaril globalno angažiranost več kot 11 milijonov uporabnikov, kar je prispevalo k večji prepoznavnosti bolezni ALS.
HONOR, v skladu s svojo zavezanostjo k inovacijam, osredotočenim na človeka, predstavlja novo tehnologijo sledenja očem z umetno inteligenco v operacijskem sistemu MagicOS 8.0. Ta funkcija omogoča uporabnikom, da z očmi upravljajo obvestila in aplikacije na pametnih napravah, kar je še posebej koristno za osebe z gibalnimi ovirami. Tehnologija bo na voljo globalno od 27. avgusta 2024.
Izvršna direktorica nizozemske fundacije ALS, Limore Noach, pojasnjuje: "ALS je napredujoča bolezen živčnih celic, pri kateri mišice postopoma odpovedujejo. Vsaka izguba funkcije je trajna, zato je tehnologija sledenja očem izjemno pomembna za bolnike v poznejših fazah bolezni, saj pogosto ohranijo nadzor le nad gibanjem oči."
Poleg te inovacije HONOR vlaga v razvoj neinvazivnih tehnologij vmesnika možgani-računalnik (BCI), ki omogočajo komunikacijo z zunanjimi napravami prek možganskih signalov. Ta tehnologija ponuja nove možnosti za gibalno ovirane osebe, kar je še en korak k prihodnosti, kjer bo tehnologija še bolj integrirana v vsakdanje življenje in pripomogla k večji neodvisnosti teh oseb.
Da bi še dodatno ozavestili skupnost ALS, je podjetje BBC StoryWorks Commercial Productions ustvarilo kratek film o Bernardu Mullerju, umetniku in borcu z ALS. Film prikazuje, kako Bernard uporablja tehnologijo sledenja očem za ustvarjanje umetniških del, kar poudarja, kako lahko umetna inteligenca izboljša življenje gibalno oviranih posameznikov.
Uporabniki družbenih omrežij so vabljeni, da se pridružijo izzivu #HONORtheChallenger in tako prispevajo k ozaveščanju o bolezni ALS. Izziv lahko spremljate in se ga udeležite na platformah TikTok, Instagram, X (prej Twitter) in Facebook.