Mint Butterfield Svet24.si

Izginila hčerka ameriškega milijarderja, ...

duša Svet24.si

Pogovori s pokojnimi ne izčrpajo, ampak pomirijo

gašper bedenčič Necenzurirano

Tonin in Žakelj na policijo prinesla tudi ...

milan kucan sr Reporter.si

Razvnete strasti v SD: Milana Kučana razkuril ...

popovic Ekipa24.si

Velika drama kapetana Celja: Po tekmi z Domžalami...

Ansambel Igor in zlati zvoki Revija Stop

»Vse dni, vse noči« igrajo že lepih 32 let

luka doncic Ekipa24.si

Luka Dončić je postal del izbrancev in podpisal ...

Ste omotični in zjutraj komaj vstanete? To je lahko vzrok!

R. A., Maja, 22.07.2018 12:00:33

Če vam je kar naprej vroče, ste omotični in zjutraj komaj vstanete, se je v vašem organizmu morda porušilo razmerje elektrolitov. Bolj ko narašča zunanja temperatura, hujše so težave, ki pa jih na srečo lahko preprečite ali vsaj odpravite z izbrano hrano ter z veliko tekočine.

Delite na:
Ste omotični in zjutraj komaj vstanete? To je lahko vzrok!
Dreamstime

Kaj so elektroliti?

Elektroliti, h katerim prištevamo natrij, kalij, magnezij in klor, so kemične snovi, ki ob raztopitvi v vodi razpadejo v električno nabite delce, ti pa so v telesu v različnih koncentracijah tako v krvi kot v celicah. Vloga elektrolitov je zelo pomembna. Magnezij je nujno potreben za delo nekaterih encimov, natrij vpliva na količino vode v zunajcelični, kalij pa v znotrajcelični tekočini. S potenjem izgubimo največ natrija in kalija, zato je naš pot slan. Ugotovili so, da bolj ko smo telesno pripravljeni, manj elektrolitov imamo v telesu in manj jih izgubljamo s telesno vadbo ali zaradi visokih temperatur.

Ženske in kalij

Kar polovica žensk ima premalo kalija, saj ga veliko izgubimo ob hormonskih nihanjih, kakršna povzroča estrogen. Morda primanjkljaj tega pomembnega minerala ni tolikšen, da bi ga lahko razbrali na izvidih, vendar pa neravnovesje občutimo zelo hitro, še posebej poleti, zaradi visokih temperatur ali pa diete z veliko soli. Značilno je namreč, da natrij odžene kalij iz celic in da je zato treba paziti na uravnoteženo uživanje obeh mineralov.

Kako uravnovesiti elektrolite?

Z zdravnikom oziroma s farmacevtom se posvetujte o jemanju dodatkov magnezija in kalija, ki sta med elektroliti zmagoslavni par. Magnezij namreč iz celic odplakne vodo in ustvari dovolj prostora za kalij. Veliko kalija in magnezija najdete v špinači, avokadu, krompirju in bananah.

Preberite tudi: Dieta s sladoledom ohladi in stopi kilograme. Kliknite TUKAJ!

Pijte kokosovo vodo. V enem samem kozarcu osvežilne pijače je 600 miligramov kalija, ne manjka pa niti kalcija, magnezija in naravnega sladkorja. Kokosova voda je eden najboljših naravnih virov mineralov ter idealna pijača v vročih mesecih ali ob hujših telesnih naporih.

kokos dreamstime_xxl_91622599.jpg

Za hitro vzpostavitev idealnega razmerja elektrolitov priporočajo še uživanje nerafinirane, naravne morske soli ali pa himalajske soli. Morsko sol pridobivajo z naravno kristalizacijo v solnih bazenih. Takšna sol vsebuje poleg natrija in klora še različne minerale, kot so kalcij, kalij, magnezij, jod. Podobno sestavo ima tudi himalajska sol, le joda ima manj kot morska. Priporočamo naslednjo uporabo soli: v steklen kozarec z dobro tesnečim pokrovom dajte nekaj velikih kristalov ali zdrobljeno sol in dolijte toliko vode, da ostane del soli neraztopljen; za 150 g soli zadostuje od 300 do 400 ml vode. Če so kristali zelo veliki, počakajte približno eno uro, da doseže slanica visoko koncentracijo. Nato po potrebi dodajte vodo ali sol, tako da ohranite nasičeno raztopino. Uporabite jo pri kuhanju in masaži, za kopel, izpiranje nosu, higieno ustne votline. Poleti pa priporočamo napitek na tešče, tako da zmešate polovico čajne žličke raztopine in kozarec vode.

Najenostavnejšo elektrolitsko raztopino lahko kupite v lekarni ali pa jo pripravite sami, tako da zmešate pol čajne žličke soli in štiri čajne žličke sladkorja z litrom vode. Dodate lahko še malo pomarančnega soka ali limoninega soka ali nadomestek soli za kalij. Nikar ne uživajte dietetičnih pijač, telo, ki mu primanjkuje elektrolitov, namreč potrebuje tudi nekaj sladkorja, in izogibajte se sadnim sokovom, ki vsebujejo fruktozo.
Dobro vam bo dela piščančja juha.

Imate dovolj kalija?

Če ste kar naprej utrujeni in prepoznate še dva ali več od naslednjih simptomov, vam najverjetneje primanjkuje kalija:
Imam slabotne mišice.
Vzdolž nog se mi pojavljajo krči.
Pestijo me glavoboli.
Sem razdražljiva oziroma depresivna.
Težko se zberem.
Srce mi neenakomerno utripa.
Pestijo me simptomi, podobni predmenstrualnemu sindromu: napihnjen trebuh, glavobol, nihanje razpoloženja.