profimedia-0840008601 Svet24.si

Polovica slovenskih zalog žlahtne kovine je v ...

slovenska policija Svet24.si

Gruzijec peš bežal pred policisti

1701200126-dsc6052-01-1701200060836 Necenzurirano

Konflikt interesov? Nov zakon po željah glavnega ...

peter gregorcic sr Reporter.si

Peter Gregorčič igra Janševo igro: glavni cilj ...

popovic Ekipa24.si

Velika drama kapetana Celja: Po tekmi z Domžalami...

Poleg britanskega škandala, Rebel razkriva tudi druga sporna povabila, vključno z 2-milijonsko ponud Odkrito.si

Kraljeva družina - Orgije in droga na zasebnih ...

luka doncic Ekipa24.si

Luka Dončić je postal del izbrancev in podpisal ...

Nova spletna serija Dualizem

Žiga Brdnik, Vklop, 17.02.2018 20:01:13

Kaj, če bi imeli telefon z lastno zavestjo?

Delite na:
Nova spletna serija Dualizem
Glavna junaka zgodbe sta psihologinja Pia (Maša Tiselj) in urednik časopisa Kris (Jože Doberšek). Revija Vklop

Na spletu je izšel prvi del neodvisne znanstvenofantastične serije Dualizem, ki se odvija v Celju ter se v režiji in produkciji mlade ekipe TFilm spopada z vprašanjem, kam nas lahko pripeljejo (vedno bolj) sposobni pametni telefoni, ko bomo vanje položili umetno inteligenco.

Ni si več težko zamisliti, da bomo nekoč imeli na telefonu aplikacijo, ki bo v bistvu naš prijatelj, zaupnik in svetovalec. Ki bo podajala svoja mnenja, pomagala oblikovati misli, dajala nasvete, kako se obnašati, delovati, razmišljati, čustvovati, in ki se bo – kako odrešujoče – namesto nas mogoče celo odločala v težkih življenjskih situacijah. Po eni strani zveni dobro. Le kdo se ne bi veselil nikoli utrujenega in vsevednega osebnega asistenta, ki je hkrati prijatelj, kajne? A kaj to, da takšni aplikaciji zaupamo prav vse svoje osebne misli, da vanjo naložimo vso svojo preteklost brskanja in socialna omrežja in da se lahko sama povezuje z drugimi aplikacijami naših znancev, pomeni za našo zasebnost? Te zanimive in pomembne dileme našega časa so se v seriji Dualizem lotili mladi, neodvisni filmski ustvarjalci iz društva TFilm. Spletno premiero je prvi del, ki si ga je možno brezplačno ogledati na strani projekta, doživel 31. januarja, odslej pa bo vsak teden tam izšel nov del do petega, zadnjega v prvi sezoni.

domen valic.png
Domen Valič
Revija Vklop

Domen Valič, igralec: »K projektu me je pritegnil super scenarij. Zelo so mi všeč teme in motivi, s katerimi se ubadamo: virtualizacija in njen vpliv na medčloveške odnose. Pričakoval sem dobro izkušnjo, a dobil še malo boljšo od pričakovanj. Ekipa je profesionalna, in če česa ne zna, se je pripravljena učiti.«

Poskus zunaj okvirov

Idejo za serijo sta pred letom in pol začela razvijati režiser Tomaž Krajnc in producent Nejc Jezernik. »Začelo se je na klepetu ob kavi. Želela sva poskusiti nekaj zunaj okvirov stalnega televizijskega programa, nekaj aktualnega, zato sva se odločila za serijo na zahtevo. Potem sva enega po enega nabirala člane ekipe, a nisva vedela, kaj bo iz tega nastalo,« je pojasnil Krajnc po uspešni predpremieri v polnem kinu Metropol v Celju, ki je tudi osrednje mesto serije in domači kraj večjega dela ekipe. Krajnca, ki je diplomiral iz psihologije, zanima, kako bi delovala zavest, če bi jo prenesli iz človekovih možganov v napravo. »Tudi sam sem imel negativne izkušnje z vdorom v Facebook. Začel sem se poigravati z idejo, kaj bi se v tem primeru zgodilo, če bi imel telefon z lastno zavestjo, ki ve več o meni kot jaz sam. A ne želim moralizirati glede umetne inteligence, temveč kažem samo en primer uporabnika.« Kljub temu zgodba zbuja kurjo kožo in pomisleke, kaj nas v tehnološki prihodnosti čaka. Zavedanja o tem, tudi med mladimi, pa primanjkuje, se strinja sogovornik. »Saj nas aplikacije sprašujejo, ali se strinjamo, a ponavadi kar brez pomisleka pritisnemo naprej. Jaz se skušam temu izogniti, a takoj ko imaš socialno omrežje, si že povezan

dualizem 3.png
Mlada ekipa iz društva TFilm produkcija: direktor fotografije Igor Pečoler, producentka Laura Gričar, scenarist in režiser Tomaž Krajnc ter producent Nejc Jezernik
Revija Vklop

»Naša zgodba«

Projekt je bil zastavljen popolnoma neprofitno in vsa, skoraj dvestoglava ekipa je k njemu pristopila prostovoljno. »Že več let sem v gledališkem društvu navajen z veseljem in dušo delati projekte, zato sva se z Nejcem odločila, da bova na enak način ustvarila serijo. Da bo od začetka do konca naša zgodba in je ne prodajamo naprej.« Serija se je financirala s sponzorskimi in donatorskimi sredstvi, pri čemer je bila razmeroma neizkušena ekipa zelo uspešna: pridobila je štiri sponzorje in dvajset donatorjev. »Klici in sestanki so se vrstili drug za drugim. Zelo pozitivno smo presenečeni nad odzivom in hvaležni vsem, ki so nas podprli in ali vsaj prisluhnili naši ideji,« je pojasnil Krajnc. Zdaj ekipa razmišlja, kako vse znanje in izkušnje, ki so jih pridobili s snemanjem Dualizma, unovčiti za naprej. V igri je tudi druga sezona. »Želja in interes vsekakor sta, da nadaljujemo, a glavno je vprašanje dobre ideje in scenarija. Za zdaj še ne vem, kako se zgodba nadaljuje po koncu petega dela, me pa gotovo zanima,« je z nasmeškom sklenil Krajnc. Upamo, da smo z Dualizmom res dobili nov zagon za snemanje kakovostnih slovenskih serij. In da ta ekipa pri tem ni rekla zadnje besede, saj se je glede na produkcijske okoliščine izkazala s prepričljivim izdelkom in dobro organizacijo, ki imata gotovo potencial tudi za projekte na še višji ravni.

Preberite tudi: New Age: novi urbani val. Kliknite TUKAJ!