najden-predmet Svet24.si

Ste izgubili skiro ali motoristični kovček?

bencin Svet24.si

Če vlada ne bo posegla s trošarinami, bo bencin ...

bali Necenzurirano

Od Balija do Colorada in Angole: poslanski turizem...

zoran jankovic PL Reporter.si

Omrežje velike mestne družine: To so pripadniki ...

luka doncic oklahoma dallas pm Ekipa24.si

Noro! Dončić in Dallas sta po tem izjemnem ...

skrito-v-raju Njena.si

Skrito v raju: Zaključek 1. sezone zaznamovale ...

doncic slacilnica Ekipa24.si

Takšnega Dončića še niste videli! Prizori iz ...

Delovanje manjšinskih medijev v Sloveniji: Skoraj 14 % prebivalcev v Sloveniji je imelo prvo prebivališče izven Slovenije

Oglasno sporočilo, 09.06.2023 09:39:04

Na Inštitutu za narodnostna vprašanja (INV) se je odvila okrogla miza pod geslom »Mediji za manjšinske skupnosti v Sloveniji: sodobna vloga in pogledi naprej«, kjer so govorci predstavili izzive, s katerimi se soočajo mediji, ki poročajo o manjšinskih skupnostih pri nas.

Delite na:
Delovanje manjšinskih medijev v Sloveniji:  Skoraj 14 % prebivalcev v Sloveniji je imelo prvo prebivališče izven Slovenije

V uvodnem nagovoru je udeležence pozdravila dr. Sonja Novak Lukanović, direktorica INV: »Mediji so zelo pomembni pri ohranjanju manjšinske skupnosti, pomembni so za njeno  vitalnost in predvsem, da informirajo večinsko prebivalstvo. Prav to nas zanima - ali mediji dosežejo večinsko prebivalstvo. Le na ta način se bo manjšina ohranila, če bo povezana z večino.«

INV_dr. Sonja Novak Lukanović.jpg

Izzivi poročanja o manjšinah

Saša Banjanac Lubej, urednica oddaje NaGlas! je izpostavila podatek Statističnega urada Republike Slovenije iz leta 2021, da je imelo skoraj 14 % prebivalcev v Sloveniji prvo prebivališče izven Slovenije. Poudarila je pomen jezikovne pestrosti programskih vsebin in izpostavila izzive, s katerimi se sooča. »Oddajo je letos zaznamovala odločitev vodstva, da odreče sodelovanje vsem ostalim sodelavkam, ki so osem let sodelovale na njej,« in dodala, da je s tem posledično sledilo izbris kar nekaj jezikov iz programa. Kljub trudom ohranjanja kakovosti oddaje pa ta ne more izpolnjevati vloge, ki so si jo zadali ob začetku njenega ustvarjanja.

S tem se je strinjal tudi Damian Fischer, novinar in član Programskega odbora RTV za programe italijanske narodne skupnosti in poudaril pomen večplastnosti: »Specifika majhnega centra, ki deluje za narodnost je to, da smo in moramo biti večplastni. Sprva sem delal kot novinar in snemalec, nekaj časa tudi kot montažer. Aktivni moramo biti na več področjih.« Dodaja še, da se soočajo z izzivom pridobivanja mladega, usposobljenega kadra, ki obvlada specifiko treh držav, torej Slovenije, Italije in Hrvaške: »Smo produkt tudi političnega in družbenega udejstvovanja. Lahko imamo naše problematike, smo pa vezani na politiko in okoliš.«

To so samo Romi, ljudje

Sandi Horvat, urednik romskih oddaj na RTVS je poudaril prizadevanja za enakomerno medijsko zastopanje Romov v Sloveniji in dejal, da jeseni vstopajo že v 15. leto ustvarjanja televizijskih in radijskih oddaj: »Skušamo delati kakovostno, pokriti čim več plati in enakomerno zastopati Rome na Dolenjskem, v urbanih mestih, v Prekmurju.« Zaključil je, da si želi ovreči »romski« pridevnik: »Trudim se, da ne govorim o romskih učencih, romskih starših. To so samo učenci in so samo starši. To so samo Romi, ljudje.«

Sándor Kovács, sodelavec Pomurskega madžarskega radia je dejal: »V Sloveniji živeči Madžari smo posebni. Glede na rezultate raziskav smo edina izjema, ki se počutimo tako Madžari, kot Slovenci, torej del te države.« Želi si nastanka dvojezične platforme na internetu, ki bi nudila vpogled v razmišljanje ene in druge strani: »Marsikdaj nastanejo nesporazumi zaradi nepoznavanja druge strani. S takšno dvojezično spletno platformo bi se lahko izognili prav temu in ponudili sogovorniku vpogled v mnenje druge strani.«

V sklepnem delu je Saša Banjanac Lubej, urednica oddaje NaGlas! pozvala novinarje, da pred svoje mikrofone povabijo tudi pripadnike manjšin. Prav vključevanje v dialog s predstavniki manjšin lahko pripomore k dvigovanju strpnosti v naši družbi.